Jsem šťastná, že jsem mohla podstoupit bezpečnou léčbu. Lidi by měli vědět, že právě takový způsob léčby má přímý vliv na kvalitu života v dalších letech“ říká Ema, jedna z prvních pacientek Protonového centra s rakovinou prsu.
Ema, energická žena a maminka dvojčátek, nám přiblížila svůj boj s rakovinou prsu.
Ema je energická žena, která svůj život rozděluje mezi rodinnou pizzerii a výchovu dvojčat. Vzhledem k rodinné anamnéze, kdy její matka i babička měly rakovinu prsu, neponechává ani Ema nic náhodě. Prosazuje zdravý životní styl, hlídá skladbu i původ potravin a v rámci prevence také posledních deset let pravidelně navštěvuje mamografická vyšetření. To poslední, krátce před Vánoci, upozornilo na pravděpodobnost nádoru. Následná biopsie podezření potvrdila. Jak jí vysvětlila ošetřující lékařka, jde o rané stádium rakoviny prsu. Léčba bude každopádně vyžadovat chirurgický zákrok a následně ozařování. „Pokud jde o operaci, lékařka zmínila lumpektomii, později mi vysvětlila, že jde o vyjmutí nádoru z prsu i s lemem zdravé tkáně, aby byla jistota. Možná, že ale nebude třeba odstraňovat, vzhledem k rozsahu onemocnění, celý prs“ vzpomíná Ema. „To mě trochu uklidnilo, nevím, jestli jsem se vlastně tenkrát víc bála slova rakovina nebo představy, že mi uříznou prs.“
Ema si uvědomila, že před pár dny viděla článek o možnosti využití protonové terapie při rakovině prsu. Rázná žena začala shánět informace dostupné v Čechách i v zahraničí a zjistila, že podle těchto materiálů a vzhledem k tomu, že nádor je v levém prsu, je pravděpodobně vhodným adeptem pro proton. „Fotonová terapie nepředstavuje nějaké okamžité nebezpečí, ale díky tomu, že záření se dostane i na zdravé tkáně a orgány, konkrétně na srdce a plíce, může v horizontu několika let dojít k onemocnění srdce nebo se vedlejší účinky klasického ozařování projeví třeba jako rakovina plic,“ vysvětluje dnes už poučená pacientka. Vyzbrojena argumenty vyrazila Ema za lékaři. Ošetřující onkoložku možnost protonové léčby zaujala a odkázala Emu na Protonové centrum v Praze. Zdejší odborníci potvrdili, že levostranný nádor je k protonové léčbě vhodný a navržený ozařovací plán potvrdil minimalizaci rizik poškození zdravých tkání. Dávka ozáření, kterou by dostalo srdce je v případě protonové léčby téměř nulová a ozáření plíce je nižší o 81 % ve srovnání s běžnou fotonovou léčbou. Na tyto argumenty slyšela i Emy zdravotní pojišťovna a schválila úhradu léčby.
Protonová léčba je v České republice dostupná všem pacientům. Od 1. 9.2015 je pevně ukotvena v zákoně, tedy je léčbou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění a od 1.1.2016 je uvedena i ve Vyhlášce Ministerstva zdravotnictví. Protonové centrum má uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami včetně VZP ČR. Úhrada je podmíněna pouze indikací z Protonového centra v Praze, doporučením Komplexního onkologického centra a následně souhlasem pojišťovny. S vyřízením všech formalit pacientům Protonové centrum pomáhá.
Karcinom neboli nádor prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen a druhou nejčastější příčinou úmrtí na onkologické onemocnění. V ČR jde ročně skoro o 7 tisíc případů, z toho je 10 % ve věku méně než 45 let a 20 % ve věku pod 50 let. Zhruba 75 % žen má v době diagnosy onemocnění I nebo II stadia, s dlouhou očekávanou dobou dožití.
Právě z důvodu šance na dlouhý život po léčbě, je klíčovým faktorem při volbě léčebné metody toxicita léčby. U žen s karcinomem prsu jsou zásadními nežádoucími účinky kardiotoxicita, pneumotoxicita a zvýšení rizika sekundárních nádorů. Tato rizika jsou prakticky vždy spojena s běžnou radioterapií (fotonovým ozařováním). Nežádoucí účinky, které přicházejí časně tzv. akutní nežádoucí účinky radioterapie, lze do jisté míry předvídat a léčit. Kritické jsou však pozdní nežádoucí účinky, které vznikající v horizontu desítek let.
Publikováno: 08.03. 2017